تعریف عمق میدان در سینما چیست

0

عمق میدان در سینما در واقع گستردگی محدوده‌ای است که جلو تر یا عقب‌ تر از سوژه ی اصلی، فوکوس هستند . عمق میدان در سینما مقدار معینی است از میدان دید لنز که در آن تصاویر به صورت کاملاً واضح ثبت می‌شوند. در این بخش از سینما تئاتر مای استیج درباره عمق میدان در سینما اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهیم.

عمق میدان در سینما چیست؟

عمق میدان در سینما (Depth of Field) به محدوده ای از کادر فیلم میگویند که در ان همه اشیا به وضوح و شفافیت دیده می شوند. 

اگر از لنز زاویه‌باز (Wide Angle) استفاده کنیم، همه‌چیز در پس‌زمینه و پیش‌زمینه بسیار واضح و شفاف دیده خواهد شد.

 اما در عمق میدان کم ،فطق قسمت کوچکی از شی را میتوان به وضوح دید و بقیه آن محو و غیرقابل رویت هستند

تعریف عمق میدان در سینما چیست
تعریف عمق میدان در سینما چیست

.

اثرات افزایش عمق میدان در سینما

خب مسلما هرچه سوژه از دوربین دورتر شود، عمق میدان نیز بیشتر می شود. این کار بدون درنظر گرفتن نوع لنز و درجه دیافراگم انجام می‌گیرد. افزایش عمق میدان به تناسب، در لنز واید و درجه‌های بسته دیافراگم بیشتر و بالعکس در لنز تله و درجه‌های بازترِ دیافراگم، کمتر خواهد بود.

وضوح بیشتر عمق میدان در سینما

به گزارش سینما تئاتر مای استیج با بستن دیافراگم (انتخاب اعداد بزرگتر) می‌توان به عمق میدان وضوح بیشتری دست پیدا کرد. اما باید بدانیم که این افزایش، تابع فاصله کانونی لنز هم هست.

طبق بررسی های بدست امده جداول مندرج در روی لنزها که بصورت اعدادی قرینه ثبت شده‌اند میزان عمق میدان را نشان می‌دهند ولی می‌بایست درنظر داشته باشیم که این جداول تا زمانی معتبر هستند که لنز مستقیماً روی دوربین نصب گردد.

زنگ تفریح : معنی فتشیسم یا چشم چرانی در سینما

نکته دیگر اینکه اگر از دیافراگم‌های بسیار کوچک ( سوراخِ سر سنجاقی (Pin hole)   استفاده کنیم )، عمق میدان در سینما بیشتر خواهد شد. این دیافراگم‌ها معمولاً بصورت صفحات فلزی با سطح سیاه و مات و بصورت دست ساز توسط عکاس ساخته می‌شوند، و بر روی حلقه‌هایی همچون حلقه‌های فیلترها که در جلوی لنز دوربین نصب می‌شوند، تعبیه شده و روی لنز سوار می‌گردند. اندازه این دیافراگم‌ها، بطور ساده قابل محاسبه بوده که لزوم محاسبه آن در نورسنجیِ سوژه اهمیت پیدا می‌کند. کاهش عمق میدان نیز کابردهای خاص خود را دارد.

نمونه‌ فیلم های سینمایی عمق میدان در سینما

به گزارش سینما تئاتر مای استیج ژان رنوار  ،(Jean Renoir)روبرتو روسیلینی (Roberto Rossellini) و اورسن ولزاز(Orson Welles) کارگردان هایی هستند که از عمق میدان باز  (wide depth of field) ا در فیلمهایشان استفاده کرده اند.

امیدواریم از اطلاعاتی که درباره عمق میدان باز در سینما در اختیارتان قرار دادیم استفاده لازم را برده باشید. عمق میدان و تنظیم زاویه دید و دوربین و … همگی در کیفیت یک فیلم سینمایی عالی تاثیر گذار هستند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

خرید بک لینک خرید رپورتاژ هتل آپارتمان مشهد انجمن تفریحی نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری