مفهوم سندرم استکهلم در سینما چیست ؟

0
سندرم استکهلم به پدیده ای میگویند که شخص گروگان به ان دچار می شود. به گونه ای که این شخص نسبت به گروگان گیر حس همدردی و دوستی پیدا میکند و حتی از او دفاع میکند. شخصی که دچار سندرم استکهلم شده است چه ارادی چه غیر ارادی تسلیم گروگانگیر خواهد شد.

تعریف سندرم استکهلم چیست ؟

به گزارش سینما تئاتر مای استیج سندرم استکهلم پدیده ایست روانی که در آن گروگان دچار احساس همدردی و یکدلی به گروگان گیر می شود. در مواقعی این حس وفاداری تا حدی پیش می رود که از کسی که جان و آزادیش را تهدید می‌کند، دفاع کرده و به صورت اختیاری و با علاقه خود را تسلیم او می‌کند.سندرم استکهلم، پاسخ فیزیولوژیک گروگان های ربوده شده است. این سندرم در موارد دیگری مثل همسرآزاری، تجاوز یا سوء استفاده از اطفال هم ممکن است رخ دهد.
مفهوم سندرم استکهلم در سینما چیست ؟
مفهوم سندرم استکهلم در سینما چیست ؟

علت نام گذاری سندرم استکهلم

در سال ۱۹۷۳ و از ۲۳ تا ۲۸ آگوست گروگانگیری در کردیت بانک شهر استکهلم سوئد روی داد و چند نفر از کارمندان بانک به گروگان گرفته شدند. اما بر خلاف سایر گروگان گیری ها این واقعه شهرت جهانی پیدا کرد. برخلاف انتظار، گروگان ها از نظر احساسی جذب دزدها شدند و حتی بعد از آزادی، از آنها دفاع کردند.
.
اصطلاح « سندرم استکهلم » اولین بار به وسیله روانپزشکی به نام نیلز بجروت، که در سال 1973 در جریان مذاکرات گروگان گیری استکهلم در زمینه اعمال قانون مشاوره می داد به کار رفت. در آن زمان مردم و رسانه ها از احساسات همدلانه و تدافعی گروگان ها نسبت به گروگان گیرانشان تعجب می کردند.

علت بوجود آمدن سندرم استکهلم

سندرم استکهلم که به عنوان پیوند تروما و یا پیوند ترور نیز شناخته می شود، از حس غریزی افراد به اسارت گرفته شده یا گروگان ها برای حفاظت از خود منشأ می گیرد. به این ترتیب که ادامه حیات آنها به وسیله به اسارت گیرندگانشان تعیین می شود بنابراین افراد اسیر شده به جای نفرت از به اسارت گیرندگانشان، به طور ناخودآگاه پیوندی با آنها ایجاد می کنند تا زنده بمانند.

سندرم استکهلم در سینما

در سینما هم سندرم استکهلم وجود دارد. نویسنده و فیلمساز برای جذابیت فیلم و هدف های خاصی فیلم را به گونه ای تهیه میکنند که در ان سندرم استکهلم هم بکار گرفته شده باشد. یعنی شخص گروگان به جای ناراحتی از گروگان گیر با او حس همدردی ، حس عاشقانه و دوست داشتن میکند . حتی اگر گروگان گیر بخواهد جان و مال گروگان را هم بگیرد.

بیشتر بدانید : تراژدی های معروف قرن بیستم

نمونه های دیگر اشاره به سندرم استکهلم در سینما

+ فيلم جيمزباندي- هرگز نگو نه- بابازي شان كانري -ساخته ايروين كرشنر
+جان‌سخت- محصول 1988 -با بازي بروس ويليس -ساخته جان مك‌تيرنان
+كينگ كنگ محصول2005 ساخته پيتر جكسون

+ (Heist (2015 که در آن جفری دین مورگان که در نقش راننده اتوبوس و دستیار گروگان گیر است، به گروگان کمک می کند تا از مهلکه نجات یابد.

+(Black Ice (2014 دختری که بر روی یک رشته کوه یخی به گروگان گرفته شده است، با یکی از ربایندگان، وارد رابطه عاشقانه می شود.

+(Highway (2014  در آن زنی که توسط مردی ربوده شده در انتها عاشق او می شود. هر دوی این افراد با وجود رشد در شرایط اقتصادی متفاوت، دارای دوران کودکی سخت و دشواری بودند.

+(Catchfire (1990

+(Beauty and the Beast (1991

+(The Chase (1994

+(Excess Baggage (1997

+(Out of Sight (1998

+(Buffalo ’66 (1998

+(The World Is Not Enough (1999

امیدواریم از اطلاعاتی که درباره سندرم استکهلم در اختیارتان گذاشتیم استفاده کافی را برده باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

خرید بک لینک خرید رپورتاژ هتل آپارتمان مشهد انجمن تفریحی نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری