معنی تراژدی چیست و انواع تراژدی

0

تراژدی نوعی نمایشنامه است که گره خورده است با حوادث غم انگیز . انتهای تراژدی ها هم شاد نیست . برای نمایش این غم و اندوه راههای مختلفی ( انواع تراژدی ) وجود دارد . در این بخش از سینما تئاتر مای استیج  درباره انواع تراژدی اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهیم.

انواع تراژدی چیست ؟

انواع تراژدی عبارتند از :

1- تراژدی یونانی

یکی از انواع تراژدی ، تراژدی یونانی است. تراژدی یونانی مستقيم و غيرمستقيم بر درام تأثير گذاشته است . به عنوان مثال نمايشنامه «الكترا سوگوار مي‌شود»، اثر يوجين اونيل24 عمداً اين تأثير را انعكاس داده است.

تراژدی چیست
تراژدی چیست

«الكترا» در اصل نمايشي مدرن از اورستيا25 آشيل است كه اگرچه به نثر نوشته شده لحن و نواي آثار يوناني دارد را و تكنيك‌هاي صحنه يوناني را با مهارت در آن مي‌گنجاند.

2- تراژدی انتقام جویی و تراژدی خون

درام‌نويسان اليزابتي، تراژدی لاتين را بهتر از تراژدی يونانی مي‌شناختند. مردم زبان لاتين را در تمام قرون ميانه تكلم مي‌كردند، درحالي‌كه زبان يوناني را تا زمان رنسانس میشناختند.

به گزارش سینما تئاتر مای استیج تنها تراژدی نويس رومي ستكا27 (قرن 14 پيش از ميلاد و 65 سال پس از ميلاد) بود . درام های او دایم حرف از انتقام می زد. ميزان مرگ در اين تراژدی ها آن‌قدر زياد بود كه آن را تراژدی خون28 نامیدند.

طبق اطلاعات بدست امده قهرمان تراژدی انتقام، حقِ خود مي‌داند كه انتقام بگيرد. اين‌گونه نمايش‌ها ارواح، مرگ‌هاي خونبار را در خود و با قالبي درخور كه احتمالاً به مرگ خود قهرمان يا منتقم نيز مي‌انجامد، مي‌گنجاند.

همچنین باید بدانید که هملت29، اثر شكسپير، جزء اين گروه از نمايش‌هاست. هملت، شاهزاده دانمارك، درمي‌يابد كه كلوديوس30، عمويش، پدر او را كشته، با مادرش ازدواج كرده و به تخت و تاج دست يافته است. روح پدر بر هملت ظاهر مي‌شود و از او مي‌خواهد كه انتقامش را از برادرش بستاند. پس از چندي كنجكاوي هملت كلوديوس را مي‌كشد. اما اكنون از اين نوع تراژدي‌ها به‌ندرت به صحنه مي‌آيد.

پیشنهاد ما : اصطلاحات سینمایی پر کاربرد فارسی

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

خرید بک لینک خرید رپورتاژ هتل آپارتمان مشهد انجمن تفریحی نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری