فیلم کربلا جغرافیای یک تاریخ چیست

0

فیلم کربلا جغرافیای یک تاریخ یا مستند داستانی «کربلا جغرافیای یک تاریخ» به کارگردانی داریوش یاری، محرم اکران عمومی می شود.

به گزارش سینما تئاتر مای استیج ، قرارداد اکران عمومی فیلم کربلا جغرافیای یک تاریخ در هفته اول مهرماه سال 95 با آغاز ایام محرم برای اکران عمومی به ثبت رسیده است.

مستند کربلا جغرافیای یک تاریخ
مستند کربلا جغرافیای یک تاریخ

معرفی فیلم کربلا جغرافیای یک تاریخ

به گزارش سینما تئاتر مای استیج ، داریوش یاری نویسنده و کارگردان فیلم کربلا جغرافیای یک تاریخ می باشد که حدود پنج سال را برای تحقیق، پژوهش و نگارش فیلمنامه و طراحی استوری بورد این پروژه صرف کرده .

طبق اطلاعات بدست امده مرحله فیلمبرداری این فیلم 40 روز در ایران و عراقطول کشیده و  تدوین و اجرای جلوه های ویژه آن هم حدود یک سال زمان گرفته است.

« فیلم کربلا جغرافیای یک تاریخ » در ابتدا مروری مستند گونه بر حرکت حماسی امام حسین (ع) از ابتدا تا پس از شهادت در روز عاشورا دارد و در فاز بعدی چگونگی عزاداری در فرهنگ های مختلف در جهان را در ماه محرم تحلیل کرده است.

مستند کربلا جغرافیای یک تاریخ
مستند کربلا جغرافیای یک تاریخ

 همچنین جالب است بدانید که این مستند داستانی ترکیبی است از تعزیه، نقالی و انیمیشن و کارگردان کوشیده از تکنیک‌های مختلف بصری برای روایت حادثه عاشورا استفاده کند.

به گزارش سینما تئاتر مای استیج ، فیلم کربلا جغرافیای یک تاریخ جایزه بزرگ کنگره بین المللی جهان اسلام در کربلا را کسب کرده است و در جشنواره های «سینما حقیقت»، «رشد» و «فجر» در سال گذشته نیز تقدیر شد. فیلم کربلا جغرافیای یک تاریخ موفق به دریافت جایزه بهترین تحقیق و پژوهش از نخستین جشنواره «چهل چراغ» شده است.

« فیلم کربلا جغرافیای یک تاریخ » محصول سازمان سینمایی سوره بود که موسیقی آن را مجید انتظامی ساخته و تهیه کنندگی آن را بهروز مفید برعهده داشته است.

همچنین طبق اطلاعاتی درباره داریوش یاری وی کارگردان سینمای ایران نخستین فیلم سینمایی خود با نام «دخیل» را در سال ۸۱ ساخت که توانست برای این فیلم جایزه طلایی قاهره و جایزه بزرگ «روحی پر از ایمان» از جشنواره بین المذاهب ایتالیا و همچنین جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کودک اصفهان را از آن خود کند و پس از آن چند مستند، سریال و تله فیلم داستانی را کارگردانی کرده است. اصطلاحات سینمایی پر کاربرد فارسی را بشناسید.

فیلم کربلا جغرافیای یک تاریخ
مستند کربلا جغرافیای یک تاریخ

نکته مهم این مستند این است که شهاب حسینی راوی این مستند است و مجید انتظامی برای آن موسیقی متن ساخته است. بهروز مفید تهیه‌کنندگی «کربلا جغرافیای یک تاریخ» را برعهده دارد. این مستند از چهارشنبه ۷ مهرماه در گروه آزاد و در سینماهای آزادی، شاهد، سپیده و پیام روی پرده می‌رود. نسخه‌ای که برای اکران عمومی آماده شده ۱۲ دقیقه کوتاه شده و نسخه نهایی ۷۰ دقیقه است.

فیلم کربلا جغرافیای یک تاریخ (1394)

داریوش یاری

بهروز مفید

«کربلا جغرافیای یک تاریخ» در فاز نخست مروری مستند گونه بر حرکت حماسی امام حسین (ع) از ابتدا تا پس از شهادت در روز عاشورا دارد و در فاز بعدی چگونگی عزاداری در فرهنگ های مختلف در جهان را در ماه محرم بررسی می کند.

نویسنده: داریوش یاری/ موسیقی: مجید انتظامی

حوزه هنری

95/07/07

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.