آموزش گویندگی و فن بیان و ترفندهای آن

0
گویندگی به مهارت های خاصی نیاز دارد. اگر میخواهید در زمینه تئاتر و سینما فعالیت کنید باید گویندگی یا فن بیانتان عالب باشد. از همین الان تمرین کنید تا بتوانید موفق شوید. در این پست از سایت سینما تئاتر مای استیج اطلاعاتی را درباره آموزش گویندگی و فن بیان در اختیارتان قرار می دهیم.

ترفندهایی در آموزش گویندگی و فن بیان

گوینده باید مراقب باشد که نفس کم نیاورد. در واقع گوينده بايد دايما تمرين كند تا بتواند هواي بيشتري را درسينه فرو ببرد. سپس کم کم و به آهستگي بيرون بدهد.

تمرين هاي زير و اجراي دايمي آنها، گوينده را با نقاط ضعف خود آشنا میکند . این نکات برای پیشرفت او مفید است.

یک ترفند جالب برای پیشرفت در گویندگی اینست که دو انگشت خود را در حفره دو طرف گلو قرار بدهيد و بكشيد و مثل فرماندهان نظامي فرمان بدهيد (ايست، به جاي خود، خبردار و از اين قبيل) توجه داشته باشيد كه صدا زياد هم بلند نباشد.

 ۵ رمز موفقیت بازیگری برای بازیگر موفق

همچنین میتوانید خميازه بكشيد و گلو را راحت بگذاريد و نفس بكشيد. بدون اينكه صداي نفس خود را بشنويد از 1 تا 20 بشماريد و تا آنجا كه ممكن است اعداد را بالاتر ببريد. مثلا تا شماره سي يا چهل و ….

این نکته را در آموزش گویندگی فراموش نکنید که تمام حروف اعداد بايد گفته شود و كاملا مفهوم باشد. اگر توانستيد تا شماره 50 برسيد، شما داراي صداي خوب و مناسب و سالم براي گويندگي هستيد. اين تمرين را هر روز ادامه دهيد تا هر روز گویندگی تان بهتر از دیروز باشد.

به گزارش سینما تئاتر مای استیج تمرين قبلي را با بالابردن و پايين آوردن صدا تكرار كنيد. همچنين روي بعضي از اعداد تكيه نماييد و گاهي نيز اعداد را برعكس به همان نوع تكرار كنيد؛20-19-18-17 …

یک نکته مهم در آموزش گویندگی و فن بیان اینست که يك بيت شعر را انتخاب کنید. سپس آنرا قسمت قسمت و پس و پيش نماييد و بخوانيد. اگر زمان خواندن 4/1 (يك چهارم) شعر كامل و درست، بيشتر باشد وضع تنفس شما خوب نيست و بايد تمرين كنيد تا به اندازه تعيين شده برسد.

باید بدانید گه در زبان فارسی شش حركت اصلي (آ، اَ، اُ،اِ، او، اي) موجود می باشد. گوينده بايستي حرف اُ و تركيبات آن مثل (اوي، اووي، آو) را تمرين كند و دهان تا آنجا كه ممكن است باز كند.

به اطلاع می رسانیم که با کمک این تمرين، غضروف هايي كه به تارهاي صوتي چسبيده است، بيشتر تمرين خواهد كرد و اگر نقصي در دستگاه صوتي باشد آشكار خواهد شد.

همچنین یک گوينده خوب بايد به حروف بي صدا توجه كند و آنها را به خوبي ادا نمايد (حروف آخر كلمات بي صدا هستند). شاید به این موضوع برخورده باشید که بعضي از گويندگان، آخر كلمات را يا مي جوند و يا به لغت بعدي مي چسبانند و يا آن را كاملا تلفظ نمي كنند. یادتان باشد که گویندگی هم مانند هر هنر دیگری نیاز به تمرین و تکرار دارد . با هر بار تمرین میتوانید ایرادات خود را بگیرید و موفق تر شوید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.