درام چیست و تعاریف مختلف درام

0

روایت خط داستانی که با یک یا چند کنش (از سوی قهرمان یا ضد قهرمان) که باعث بر هم خوردن نظم عادی فرد، جامعه، جهان و… یا بیشتر از آن میشود و نتیجه آن بر قهرمان تاثیر نهایی خود را میگذارد و حادث میشود را درام میگویند.

درام چیست

شاید یکی از پرکاربردترین عناوین در موقع گفتگو از هنرهای نمایش درام باشد. عنوانی که به رغم تکرار، معنای واقعی آن برای بسیاری از افراد گنگ و ناآشناست. این عنوان در دو معنا به کار می‌رود؛ در معنای عام و فراگیر به هر نمایشی درام گفته می‌شود که خود می‌تواند به زیر مجموعه‌های تراژدی، کمدی و ملو درام تقسیم شود؛ اما درام در معنای خاص تنها به یکی از انواع نمایش گفته می‌شود که مرزی نزدیک به ملو درام قرار می‌گیرد.

درام چیست و تعاریف مختلف درام
درام چیست و تعاریف مختلف درام

همان طور که می‌دانید نمایش باید از عنصر کشمکش برخوردار باشد تا بتواند تماشاگر را جذب کند؛ بنابراین کشمکش، تضاد و تعارض بین افکار، امیال، عواطف و اراده در هر دو معنای گفته شده اصلی‌ترین عنصر درام به شمار می‌آید. اهمیت این خاصیت تا اندازه ای است که گاه در تعریف درام تنها به این بسنده می‌شود که آن را مساوی هر روایت پر کشش تلقی می‌کنند. ژان کوکتور، نویسنده کارگردان، نقاش و مجسمه ساز فرانسوی می‌گوید: درام را به گونه‌ای ظریف و هوشمندانه تعریف کرده‌اند؛ اما به گمان من کمتر به مقصود رسیده‌اند.

درام عمل است (ریشه درام در زبان یونانی به معنای عمل می‌باشد)

مفاهیم درام و درام چیست

واژه درام (drama) تا حدی مبهم اما سودمند است و معانی و کاربردهای فراوانی دارد. معنی اصلی این واژه در زبان یونانی «انجام دادن» بوده است، ولی در زبان انگلیسی امروز، کاربرد آن بیانگر اجرای یک روایت داستانی است.

درام از اين جنبه مي‌تواند به معني يک نمايش تئاتري و يا نمايش رويدادهاي داستاني براي گروهي از تماشاچيان باشد.

اگر بخواهيم به زباني دقيق‌تر حرف بزنيم، درام هنري تقليدي است که از عوامل متعددي چون روايت داستاني، شخصيت‌ها، صحنه‌آرايي، بازيگري، افکت، لباس، ديالوگ و غيره تشکيل مي‌شود.

با اين حال، هر نوع نمايشي را مي‌توان دراماتيک ناميد. مارتين اسلين (Martin Esslin) معتقد است پانتوميم، سيرک، تئاتر خياباني، اپرا، سالن کنسرت موسيقي، کاباره، رخدادها و هنرهاي نمايشي در چارچوب درام و دراماتيک بودن مي‌گنجند، اما در عين حال، در برخوردي دقيق‌تر، برخي از ويژگي‌هاي دراماتيک بودن را نيز ندارند.

برخي مواقع نمايش‌هايي نظير رژه ارتش، کنسرت‌ها، مسابقات فوتبال و کارناوال‌هاي خياباني هم درام ناميده مي‌شوند که اين موضوع به ابهام موجود در مورد توصيف درام مي‌افزايد. دو جزء اصلي که در تمامي صورت‌هاي درام يافت مي‌شوند، عنصر اجرا و بازيگري در حضور تماشاگر است.

بيشتر مفسران معتقدند درام در آيين‌هاي مذهبي و مراسم يونان باستان ريشه دارد. با پيچيده‌تر شدن اين آيين‌ها و افزايش جنبه‌هاي نمايشي آنها، تمايز بين شرکت‌کنندگان و کساني که در آن شرکت نداشته‌اند، در واقع در تمايز قائل شدن بين بازيگران و تماشاچيان نمود پيدا کرده است.

رفته رفته نوعي تئاتر غير مذهبي که در آن عناصر آييني کمتر ديده مي‌شد، به وجود آمد. عملکرد اصلي اين نوع تئاتر، سرگرم کردن تماشاچيان بود و به اين منظور از نمايشنامه‌نويسان، هنرپيشگان و عوامل حرفه‌اي صحنه استفاده مي‌کرد. درام تا قبل از ظهور فناوري‌هاي توليد فيلم در قرن بيستم، کماکان با صحنة تئاتر پيوند خورده بود. امروزه مردم درام را بيشتر به وسيلة صفحه و پرده نمايش مي‌بينند تا بر صحنة تئاتر.

شخصيت دراماتيک فيلم، در نظريه انتقادي، کمتر به تنهايي مورد توجه قرار گرفته و عمدتاً تحت‌الشعاع مقولاتي چون نظريه، بازيگري، نظريه مولف، نظريه ژانر و يا نظريه روايت قرار داشته است.

تعریف درام چیست

از آنجا که فيلم‌هاي بلند داستاني صورتي از درام هستند، نظريه‌پردازان فيلم براي توصيف ژانرهاي مختلف و عناصر سينمايي ترجيح داده‌اند از عبارت‌هايي ديگر استفاده کنند. ملودرام در اين ميان يک استثنا است.

ملودرام که از واژه درام مشتق شده، از دهه 70 به بعد در توصيف فيلم‌هاي عاشقانه، عاطفي و احساس‌برانگيز به کار رفته است.

نظريه فيلم هميشه تلاش کرده است تا بر تفاوت‌ها تأکيد کند و شباهت‌هاي بين فيلم داستاني و ديگر صورت‌هاي دراماتيک را کمرنگ جلوه دهد. نظريه‌پردازان درام از دهه 80 در رشته‌هاي ديگري چون مطالعات تئاتر و مردم‌شناسي، اين افکار تعجب‌آميز را به چالش خوانده‌اند.

فيلم‌ها و سريال‌هاي درام، برنامه‌هايي داستاني هستند که تمامي عناصر صحنه تئاتر و بازيگري را دارند. درام‌هاي تلويزيوني غالباً به ژانرهاي گوناگون از جمله درام‌هاي تاريخي، جنايي، اجتماعي واقعي، کمدي، سريال‌هاي عامه‌پسند و غيره تقسيم مي‌شوند.

واژه درام به طرز فزاينده‌اي در مورد برنامه مستند تلويزيوني نيز به کار مي‌رود. مستندهاي تلويزيوني، نوعي بازسازي رويدادهاي واقعي هستند که مرز بين افسانه و واقعيت را محو و کمرنگ مي‌کنند. فيلم‌هاي مستند تلويزيوني از مکان‌هاي واقعي استفاده و زندگي افراد واقعي را روايت مي‌کنند. آنها براي انجام اين کار، مواد مستند را به گونه‌اي نشان مي‌دهند که صورت دراماتيک به خود بگيرد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

خرید بک لینک خرید رپورتاژ هتل آپارتمان مشهد انجمن تفریحی نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری