آموزش بیان خوب و شروع گویندگی

0

بیان خوب یکی از مهمترین ویژگی های بازیگران سینما و تلویزیون و تئاتر است. انها باید بدانند که برای یک بیان خوب و یک گویندگی خوب باید از کجا شروع کنند. در این پست از سینما تئاتر مای استیج اطلاعاتی رادرباره آموزش بیان خوب و شروع گویندگی در اختیارتان میگذاریم.

 آموزش بیان خوب یا يك گوينده چگونه شروع می کند ؟

طبق بررسی های بدست امده یک گوينده خوب بعد از اینکه فن بيان و صداسازي و استفاده درست از اندام‌هاي گفتاري را ياد گرفت، تازه اول يادگيری اشاست. یک گوینده خوب بايد زبان فارسي و بيان فارسي را براي انتقال همه دانسته‌ها به کار گیرد و بر آن تسلط كافي داشته باشد. بيان فارسي يك بيان متفاوت با زبان‌هاي ديگر را دارا می باشد.

بيش از 90 درصد واژه‌هاي زبان فارسي يك هجايي است و هر هجا مرز و محدوده‌اي دارد كه اگر به واژه‌هاي قبل از خودش بچسبد يا در حقيقت تركيب شود واژه تازه‌اي مي‌سازد، پس در بيان فارسي بايد كمال دقت را به كار برد تا تركيب پسوند و پيشوند و تغيير معني به وجود نيايد.

به گزارش سایت سینما تئاتر مای استیج زبان فارسي از نظر اصول زبان‌شناسي، زباني است تركيبي و مثلا با زبان عربي كه زباني است اشتقاقي كاملا فرق مي‌كند، در نتيجه گوينده موظف است قوانين زبان و بيان فارسي را كاملا رعايت كند، ( آموزش بیان خوب )

همچنین به اطلاع می رسانیم که دو دستگاه (دستور زبان) و (تلفظ‌ها) را كه در همه زبان‌هاي دنيا جزو اركان زبان است و بايد بدون تغيير باقي بماند بشناسد. در زبان فارسي حفظ اين دو دستگاه نيز جزو اصول گويندگي است. گپ شیرین و مصاحبه با رامبد جوان را بخوانید.

 یکی از نکات مهم اینست که هر واژه‌اي كه وارد زبان فارسي شده بايد تابع قوانين اين دو دستگاه باشد. ما از زبان عربي بيش از هر زبان ديگري واژه گرفته‌ايم. اين واژگان بايد تابع قوانين دستوري (دستور زبان و بيان فارسي) و قوانين آوايي زبان فارسي باشد.

اگر میخواهید یک بیان خوب داشته باشید و یک گوینده خوب باشید باید به این قوانین حسابی توجه کنید. پس یک گوینده خوب در هر شبكه‌اي كه كار كند و براي هر راديويي و براي ارتباط با هر طبقه‌اي كه باشد به هيچ عنوان نمي‌تواند اين قوانين را فراموش کند یا عوضشان کند.

درس های استاد امیرنوری :  اصول گویندگی

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.