15 مورد از مفاهیم تئاتر و فرهنگ لغات

0

هنر تئاتر یکی از هنرهای جالب و جذاب است. اگر به هنر تئاتر حداقل به عنوان یک تماشاگر علاقه دارید سعی کنید از مفاهیم تئاتر و معنی ان اگاهی پیدا کنید. در این پست از سایت سینما تئاتر مای استیج برخی از مفاهیم تئاتر را برایتان بیان میکنیم.

مفاهیم تئاتر و توضیحات ان

 گریم چیست ؟

یکی از مفاهیم تئاتر گریم است . چهره پردازی بازیگران در نمایش را گریم میگویند . گریم در واقع نوعی آرایش و نزدیک کردن شخص به چهره مورد نظر است . دو مسئول طراحی گریم و اجرای آن برای گریم و چهره پردازی وجود دارد . در اکثر مواقع در نمایش های آماتوری بصورت تخصصی طراحی و اجرا نمی شود.این عمل با استفاده از وسایلی میسر است که کار با هریک تخصص ویژه ای را می طلبد و نقش آن در نمایش بسیار بنیادی است.در نمایش های سطحی وآماتور از وسایلی شبیه ابزار های آرایش زنان مثل کرم سفیدکننده مدادسیاه و قهوه ای- ماتیک های قرمز و قهوه ای و… استفاده می شود که تقریبا شکل بازیگران در چهره ی فرد نقاشی می شود!

 افکت چیست ؟

یکی از مفاهیم تئاتر افکت است . به کلیه ی محیطی که ممکن بصورت زنده یا توسط دستگاه پخش صوت در نمایش اجرا گردد افکت گویندو صداهائی مثل رعد وبرق، خش خش خرد شدن برگ زیر پای بازیگر، شلیک گلوله، ترمز ماشین، زوزه ی حیوانات وحشی یا باد و که در برخی نمایش ها لازم هستند می گویند.

 نور چیست ؟

یکی از مفاهیم تئاتر نور است . میزان نور در یک صحنه در موفقیت و جذابیت آن تاثیر خیلی زیادی دارد . اگر یک نمایش نورش کافی نباشد بی فایده است. از آنجائیکه نمایش در بیشتر اوقات در محلی سرپوشیده تمرین و اجرا می شود بحث نور یکی ار کلیدی ترین مباحث است که هر فرد تئاتری بایستی تا حدی با آن آشنا باشد.

 سن چیست ؟

یکی از مفاهیم تئاتر سن است . سن به محلی میگویند که در آن نمایش از روی متن نمایشی تمرین و در نهایت اجرا می شود .اغلب بصورت سکوئی بالاتر از سصح دید تماشاچی و در برخی اوقات در میان آنها ساخته میگردد.

 پرده:

یکی از مفاهیم تئاتر پرده است . هر نمایش به قسمتهائی تقسیم می شود اگر هر قسمت با باز و بسته شدن پرده اعلام شود به هر قسمت یک پرده گویند.یک نمایشنامه می تواند یک پرده یا بیشتر باشد.

 صحنه:

یکی از مفاهیم تئاتر صحنه است . قسمتی از نمایش را که از پرده کوچکتر است و با روشن و خاموش شدن نور اعلام می شود صحنه گویند. معرفی عناصر و ابزار کارگردانی را بخوانید.

 آوانسن:

یکی از مفاهیم تئاتر آوانسن است . بخش جلویی هر صحنه را که اغلب بصورت نیم دایره طراحی و ساخته می شود را گویند.آوانسن مهم ترین قسمت یک صحنه است و هر چند در برخی مواقع با تمهیدات تئاتری می توانیم بخش انتهائی صحنه را مهم نمایش دهیم مثلا با نورپردازی موضهی انتهای صحنه که اهمیت آنرا نشان می دهد اما حقیقتا مهم ترین بخش صحنه بدلیل نزدیکی با تماشاچی همان آوانسن است.

 نویسنده:

یکی از مفاهیم تئاتر نویسنده است . کسی است که بدلایل شخصی یا غیر شخصی متنی را برای اجرا یا ثبت در تاریخ می نویسد.این متن می تواند در قالب داستان کوتاه، رمان یا داستان بلند و نمایشنامه که از جمله متون اصلی ادبی هستند بگنجد.

کارگردان:

یکی از مفاهیم تئاتر کارگردان است . وی کسی است که مسئولیت اساسی اجرای یک نمایش را از تدارک مراحل آغازین تا اتمام اجرارا برعهده دارد و مسئول مطالعه متن، انتخاب بازیگران،تقسیم نقش هاوتامراحل دیگر نظیر طراحی جزئیات حرکات بازیگران ومی باشد.

 بازیگر:

یکی از مفاهیم تئاتر بازیگر است . یعنی نقش اصلی فیلم و تئاتر .کسی است که مسئول اجرای حرکات و محوله توسط کارگردان به منظور ایفای یک نقش هنری است.

 میزانسن:

یکی از مفاهیم تئاتر میزانسن است . به مجموعه حرکاتی که یک بازیگر به طراحی و دستور کارگردان در صحنه اجرا می نماید می گویند.

 دیالوگ:

یکی از مفاهیم تئاتر دیالوگ است . کلیه ی گفتگوهای دو یا چند نفره بازیگران در نمایش که معمولا با احساسات گوناگون همراه است دیالوگ می گویند.دیالوگ بیشتر بصورت برون گرا ادا می شود.

 مونولوگ:

یکی از مفاهیم تئاتر مونولوگ است . مجموعه گفتگوها و زمزمه هائی که یک بازیگر با خود دارد و بصورت درون گرا ادا میگردد مونولوگ گویند.

 میمیک چهره:

یکی از مفاهیم تئاتر میمیک چهره است . به حرکات ریز چهره ی بازیگر اطلاق می گردد.

 دکور:

یکی از مفاهیم تئاتر دکور است . هر آنچه که در یک نمایش بعنوان ابزار صحنه در معرض دید تماشاچی قرار می گیرد دکور است و برای آن دو مسئولیت مهم طراحی دکور و ساخت و اجرای آن متصور است که دو وظیفه و سمت طراح دکور و سازنده دکور عناوین آن می باشند.فردی که کار دکور انجام میدهد دکوراتور نام دارد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

خرید بک لینک خرید رپورتاژ هتل آپارتمان مشهد انجمن تفریحی نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری