سم شپرد بازیگر آمریکایی در گذشت

0

سم شپرد یکی از هنرپیشه های آمریکایی بود که طرفداران زیادی داشت. اما او در سن ۷۳ سالگی در گذشت. در این بخش از سینما تئاتر مای استیج اطلاعاتی را درباره او تقدیم می کنیم.

آثار سم شپرد
آثار سم شپرد

سم شپرد درگذشت

طبق اطلاعات بدست آمده سم شپرد ( سام شپارد ) سینماگر و یکی از مهم‌ ترین و تاثیر گذارترین نمایش‌ نام ه‌نویسان معاصر آمریکا در سن ۷۳ سالگی در گذشت.

«سم شپرد» در طول دوران فعالیت هنری خود بیش از ۴۰ نمایشنامه نوشت و یک بار در سال ۱۹۷۹ با نمایشنامه «کودک مدفون» جایزه پولیتزر را کسب کرد.

سم شپرد در سال ۱۹۸۳ برای بازی در فیلم «مردان واقعی» نامزد جایزه اسکار نقش مکمل مرد شد.

آثار سم شپرد

سم شپرد در فیلم‌هایی چون «سقوط شاهین سیاه» ساخته «ریدلی اسکات» مقابل دوربین رفت و در سال ۱۹۸۴ به صورت مشترک با «ویم وندرس» فیلمنامه فیلم معروف «پاریس تگزاس» را نوشت.

سم شپرد، نمایشنامه‌نویس و کارگران آمریکایی بر اساس اعلام خانواده‌اش در خانه و بر اثر عوارض بیماری تخریب پیشرونده دستگاه عصبی مرکزی در ایالات کنتاکی درگذشته است.

«سم شپرد» درسال ۱۹۷۸ و در اولین نقش مهم خود در سینما در فیلم «روزهای بهشت» ساخته «ترنس مالیک» و در کنار «ریچارد گیر» بازی کرد .

از دیگر فیلم‌ های سم شپرد می‌ توان به «ماگنولیاهای فولادی»، «پرونده پلیکان»، «بلک تورن»، «حماقت برای عشق» و «همسر تصادفی» اشاره کرد.

سم شپرد اخیرا در مجموعه تلویزیونی «خط خون» محصول کمپانی نتفلیکس در نقش «رابرت ریبورن» بازی کرده بود و همچنین در فیلم سینمایی روانشناختی «اینجا هرگز» نیز حضور داشت که ماه پیش برای اولین‌ بار به نمایش گذاشته شد.

سم شپرد علاوه بر کسب یک جایزه پولیتزر برای نگارش نمایش‌نامه «کودک مدفون»، دوبار نیز برای نمایش‌نامه‌های «حماقت برای عشق» و «غرب حقیقی» نامزد این جایزه مهم شده بود. او دو بار نیز نامزد جایزه تونی، مهمترین جایزه دنیای تئاتر شده بود.

آخرین نمایش‌نامه سم شپرد با نام «یک ذره ترس» اولین بار در سال ۲۰۱۳ به روی صحنه رفت. همچنین رمان نوشته وی با عنوان «یک طرف» اوایل سال جاری میلادی منتشر شد.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از سینماتئاتر مای استیج تقدیم کردیم بهره کافی را برده باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.