کاربردی ترین تکنیک های انیمیشن سازی

0
تکنیک های انیمیشن سازی موضوع این بخش از سینما تئاتر مای استیج است . اگر به هنر انیمیشن علاقه دارید مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

تکنیک های انیمیشن سازی

انیمیشت به مبحث به حرکت در آوردن تصاویر ثابت گفته می شود. در انیمیشن هر تصویر به صورت جداگانه ثبت می‌گردد و با نرخ ۲۴ فریم بر ثانیه نمایش داده می شود. و ما ان را پیوسته مشاهده می کنیم. درواقع سرعت بالای نمایش تصاویر، باعث فریب مغر و ایجاد توهم حرکت خواهد شد و بیننده فکر میکند این تصاویر به هم پیچیده هستند.

۱-انیمیشن‌ های Cut-out از تکنیک های انیمیشن سازی

تکنیک های انیمیشن سازی انیمیشن‌های Cut-out
تکنیک های انیمیشن سازی انیمیشن‌ های Cut-out

انیمیشن‌ های Cut-out یکی از تکنیک های انیمیشن سازی است. در این تکنیک کاربردی اجسام بریده شده از متریال‌ های مختلف حرکت کرده و در صفحه نقششان را اجرا می کنند. از اجسام پر کاربرد در این تکنیک میتوان به اجسام تخت مانند دکمه، چوب کبریت و سیم اشاره کرد. این تکنیک میتواند روی طرح‌های نقاشی شده هم استفاده و پیاده شود. استفاده از انیمیشن‌ های Cut-out راحت و سریع است . ولی خب حرکت دادن دو جسم مختلف به طور همزمان، به دقت زیادی نیاز دارد. به طوری که انیمیشن‌ های استفاده کننده از این تکنیک ممکن است خیلی غیر طبیعی به نظر برسند.

۲-انیمیشن‌های Stop-Motion از تکنیک های انیمیشن سازی

تکنیک های انیمیشن سازی انیمیشن‌های Stop-Motion
تکنیک های انیمیشن سازی انیمیشن‌های Stop-Motion

انیمیشن‌ های Stop-Motion یکی از از تکنیک های انیمیشن سازی است که در آن با فیلمبرداری از اجسام سه بعدی کار پیش می رود. در این تکنیک می‌ توان از هر متریالی که قابلیت تغییر شکل داشته باشد، استفاده کرد. اجسام و سوژه‌ های موجود، دو بار، یک بار پیش از حرکت و بار دیگر پس از آن ثبت میگردند. سپس با ترکیب این دو، تصویری در حال حرکت به دست میاید و در نهایت یک انیمیشن درست می شود.

به گزارش سینما تئاتر مای استیج مدل‌ ها می‌توانند چندین بار مورد استفاده قرار گیرند؛ لازم به ذکر است معمولا برای کاهش زمان مورد نیاز و فیلمبرداری سکانس‌های مختلف به طور همزمان، چند نسخه از هر مدل ساخته میشود. انیمیشن‌ های Stop-Motion  زمان و انرژی زیادی میگیرد. به عنوان مثال، سازندگان James and the Giant Peach در مدت یک هفته تنها موفق شدند ۴۵ ثانیه Stop-Motion را به پایان برسانند.

۳-انیمیشن‌ های کامپیوتری یا CGI از تکنیک های انیمیشن سازی

تکنیک های انیمیشن سازی انیمیشن‌های کامپیوتری یا CGI
تکنیک های انیمیشن سازی انیمیشن‌های کامپیوتری یا CGI

انیمیشن‌ های کامپیوتری یا CGI که یکی از تکنیک های انیمیشن سازی است به طراحی مدل‌های سه بعدی با استفاده از کامپیوتر گفته می شود. تصاویر  با کمک  عکاسی دیجیتال وارد کامپیوتر میشوند یا اینکه از اول با استفاده از ابزار‌های مبتنی بر آن در خود کامپیوتر تولید شوند.

به گزارش سینما تئاتر مای استیج انیمیشن‌ های کامپیوتری یا CGI کاراکتر‌ها می‌توانند از پایه طراحی شوند، اما مدل‌ های مربوط به اشیا و محیط اطراف معمولا با ابزار‌های مختلف پیاده سازی خواهند شد. این مدل‌ها پس از وارد شدن به کامپیوتر، به حالت رنگی و با بافت مشخص در می‌آیند.

امروزه، استفاده از کامپیوتر نسبت به روش‌های دیگر آسان‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. انیمیشن Toy Story با وجود ۱۱۰ انیماتور، ۳۰ میلیون دلار هزینه در بر داشت. در حالیکه انیمیشن نقاشی شده The Lion King با ۸۰۰ انیماتور و هزینه ۴۵ میلیون دلاری ساخته شده است.

۴- انیمیشن نقاشی شده از تکنیک های انیمیشن سازی

تکنیک های انیمیشن سازی انیمیشن نقاشی شده
تکنیک های انیمیشن سازی انیمیشن نقاشی شده

در تکنیک انیمیشن نقاشی شده ، جای یک نقاشی با طرح بعدی عوض میشود. هر طرح با مورد قبلی تفاوت‌های اندکی دارد و در سرعت کافی، نوعی حرکت را ایجاد می‌کند. چنین فیلم‌هایی از هزاران نقاشی مختلف تشکیل شده که با سرعت بالا و پشت سر هم به نمایش در می‌آیند. نقاظ ضعف این تکنیک نیاز به زمان بالا و افراد زیاد است.

بیشتر بدانید : اصطلاحات سینمایی پر کاربرد فارسی

برخی از افکت های انیمیشن در تکنیک های انیمیشن سازی

در انیمیشن، حرکت تصاویر را با افکت‌ های مختلف انیمیشن به نمایش می گذارند. برخی از این افکت ها عبارتند از :

تغییر اندازه از افکت های انیمیشن سازی

سوژه‌ها و اجسام موجود بزرگ‌تر یا کوچک‌تر می‌شوند. برای مثال می‌توانید یک بالن در سه اندازه مختلف، به ترتیب از کوچک تا خیلی بزرگ نقاشی کنید.

تغییر مکان  از افکت های انیمیشن سازی

چرخیدن و تغییر مکان پره‌های چرخ یک دوچرخه در حال حرکت را در نظر بگیرید. برای درک بهتر، چرخ را پنج بار در موقعیت‌های مختلف نقاشی کنید.

تغییر زاویه از افکت های انیمیشن سازی

عقربه‌های ساعت را تصور کنید. با گذشت هر ثانیه و دقیقه‌، عقربه‌ها نیز زاویه جدیدی را به نمایش می‌گذارند.

تغییر سرعت از افکت های انیمیشن سازی

جسمی ثابت را طراحی کنید. سپس تصویر یک ماشین در حال حرکت با سرعت زیاد را نقاشی کنید. از چه تکنیکی برای نمایش سرعت استفاده می‌کنید؟

تغییر رنگ  از افکت های انیمیشن سازی

شش دایره هم‌اندازه را کنار هم بکشید، به طوریکه رنگ‌ها از سمت چپ به راست تیره‌تر شوند.

تغییر شکل از افکت های انیمیشن سازی

شکلکی ناراحت را نقاشی کنید. حالا در طراحی‌های بعدی، شکل چشم‌ها و ابرو‌ها را طوری تغییر دهید که احساس خوشحالی به بیننده منتقل شود.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از سینما تئاتر مای استیج درباره تکنیک های انیمیشن سازی در اختیارتان گذاشتیم بهره کافی را برده باشید. موفق باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.