مهارت فیلم‌ نامه‌ نویسی قلم حف ریچردز

0

پانزده قانون کلیدی برای مهارت فیلم‌ نامه‌ نویسی فیلم کوتاه

برگردان: خاطره کردکریمی

طبق اطلاعات بدست امده فیلم‌نامه فیلم کوتاه می‌ تواند کارت تلفنی، اثبات مفهومی، برنده رقابتی، بیان هنرمندانه‌ای و البته یک فیلم کوتاه باشد. هدفِ روشن هر فیلم‌نامه کوتاه تبدیل شدن به یک فیلم کوتاه است .

تلاش برای نوشتن فیلم‌نامه کوتاه می‌ تواند ترسناک باشد. در آغاز، پیش بردن فیلم‌نامه کوتاه درست همانند نوشتن فیلم‌نامه فیلمی بلند است. نیاز به ایده‌ای کلی از چگونگی  داستانها دارید.

فهرستی از عناوینِ موردنظرتان تهیه کنید تا فیلم‌نامه را روی آن بنا کنید.

گام بعدی، نوشتن خلاصه است که هم ضروری است، هم دردناک، هم اکتشافی، هم ناراحت‌کننده، هم الهام‌بخش، هم پیچیده، هم ساده و سرگرم‌کننده. پس نفسی عمیق بکشید و شروع کنید به نوشتن.

مهارت فیلم‌ نامه‌ نویسی

۱ – داستانی فوق‌العاده بگویید مهارت فیلم‌ نامه‌ نویسی فیلم کوتاه

اول از همه باید ایده ای برای گفتن داستانی فوق العاده داشته باشید. این یک مهارت فیلنامه نویسی است. اگر داستانی فوق‌العاده برای گفتن نداشته باشید، فیلنامه نوشتن شما بی فایده است و موفق خواهید شد. شما باید عاشق داستانتان باشید و فیلم‌نامه‌ ای سرشار از خلاقیت‌ های فردی و علایق‌ خودتان بنویسید.

۲ – فُرم‌ها را یاد بگیرید مهارت فیلم‌ نامه‌ نویسی فیلم کوتاه

به گزارش سینما تئاتر مای استیج یادگرفتن ساختمانِ معیار نگارش فیلم‌نامه از دست هر کسی برمی‌آید. بااین‌حال، باید تمام جزئیاتِ فنی از فضاهای خالی بین‌متنی تا سرتیترنویسیِ صحنه‌ها خبر داشته باشید. لازم به گفتن نیست که باید حواس‌تان حسابی جمع غلط‌های املایی و دستور زبانی هم باشد. یادگیری چارچوبِ صحیح نگارش از پرت شدنِ توجه خواننده جلوگیری و او را بر داستان متمرکز می‌کند.

۳ – کارگردانی نکنید مهارت فیلم‌ نامه‌ نویسی فیلم کوتاه

شما کارگردان نیستید. اگر چیزی قرار است دیده شود، بامهارت توصیفش کنید. حرکت و نماهای دوربین به شما مربوط نمی شود و به عهده عوامل دیگر فیلم است.

۴ – توضیح جزئیات را کنار بگذارید مهارت فیلم‌ نامه‌ نویسی فیلم کوتاه

یک مهارت فیلم‌ نامه‌ نویسی اینست که نباید جزئیات را مدام توضیح دهید. داستانِ شما در خلال بازی بازیگران و حرکات پیدا میگردد. توضیحات جزئی به کار خواننده نمی‌ آید. به جای اینکه مدام توضیح دهید ، نمایش دهید، تعریف نکنید. بیننده خودش متوجه مقصود شما خواهد شد.

۵ – دیر وارد شوید ــ زود خارج شوید مهارت فیلم‌ نامه‌ نویسی فیلم کوتاه

این قاعده به کارِ تمام فیلم‌نامه‌ تان می‌ آید اما بیشتر برای صحنه‌ های فردی مناسب است. از زیاده‌ گویی بپرهیزید و تمرکز داستان‌ تان را بر روی مسائل مهم و اصلی قرار دهید. مسائل الکی را کش دار نکنید.

۶ – تماشاگر مهم است مهارت فیلم‌ نامه‌ نویسی فیلم کوتاه

به مخاطبان و تماشاگران ان توجه اساسی داشته باشید. هیچ‌ وقت فراموش نکنید برای که می‌نویسید، حتی اگر آن‌ کس خودتان باشید. هر فیلم‌نامه‌ای باید برای مخاطبانِ هدفش کاملاً مناسب باشد.

۷ – موانع مهارت فیلم‌نامه‌ نویسی فیلم کوتاه

هیچ‌چیز نباید برای شخصیت‌هاتان ساده باشد. موقعیت را برای‌شان جهنم کنید که وقتی (اگر) موفق شدند، برای آدم‌ها مهم باشد. بدون مانع، تعلیق به وجود نمی‌آید. با ایجاد گریزگاه‌های سهل‌العبور سرِ مخاطب کلاه نگذارید.

۸ – وضوح مهارت فیلم‌نامه‌ نویسی فیلم کوتاه

پشت تک‌تک جملات باید فکری (یا بیشتر از یک فکر) باشد و ضمناً کاملاً هم واضح بیان شود. تنها شمایید که می‌توانید توضیح دهید فیلم‌نامه‌تان درباره چیست. لحظات هیجان‌انگیزی را نشان آدم‌ها دهید که پیش‌ازاین تنها در تخیل‌تان وجود داشته. درباره انگیزه‌های شخصیت‌هاتان واضح عمل کنید و خواننده را به دنیای خود بکشانید.

۹ – دنیا شما ، شخصیت‌های شما مهارت فیلم‌نامه‌ نویسی فیلم کوتاه

طبق اطلاعات بدست امده اگر جواب‌ها را نداشته باشید چطور می‌توانید به سؤالاتی که توی فیلم‌نامه مطرح می‌شود پاسخ دهید؟ دنیای شما چه شکلی‌ست؟ شخصیت‌های‌ تان از کجا می‌آیند؟ داستان‌تان درباره چیست؟

۱۰ – هر چه کمتر بهتر مهارت فیلم‌نامه‌ نویسی فیلم کوتاه

تقریباً تمام عناوینی که در این متن آمده یک‌جوری به این قاعده ربط دارد. واضح نوشتن به ساده کردنِ توصیفات نیاز دارد. کم کردن از جزئیات گاهی با بازنویسی و کوتاه کردنِ دیالوگ‌ها مُیسر می‌شود. هرچه کمتر بهتر. این عبارت را در ذهن‌تان نگه‌دارید. به دانه‌دانه واژه‌ها دقت کنید و هرکدام را که حرکت فیلم‌نامه‌تان را کُند می‌کند بی‌معطلی حذف کنید.

بیشتر بدانید : معنی تراژدی چیست و انواع تراژدی

۱۱ – ازآنچه می‌دانید بنویسید مهارت فیلم‌نامه‌ نویسی فیلم کوتاه

منظور این نیست که هرچه بلدید بنویسید . منظور اینست که اگر درباره موضوعی می نویسید که بلد نیستید به دنبال یادگرفتن و کسب اطلاعات درباره ان بگردید. نوشتن از آنچه می‌دانید لزوماً به این معنی نیست که هر آنچه را تا به‌حال زیستید به رشته تحریر درآورید. از طرفِ دیگر، اگر می‌خواهید درباره کوسه‌ها بنویسید اما هیچ‌چیز ازشان نمی‌ دانید، شاید بهتر باشد بروید کمی باهم آب‌ تنی کنید! تحقیق کلیدِ این قفل است. فیلمنامه‌نویس دانشجویِ زندگی‌ ست. به‌دنبال اطلاعات باشید تا داستان‌تان غنی‌تر شود. باید از تمامِ جزئیات خبر داشته باشید.

۱۲ – چیزی برای گفتن داشته باشید مهارت فیلم‌نامه‌ نویسی فیلم کوتاه

داستانی فوق‌العاده، شخصیت‌های زنده و ساختمانی بی‌نقص دارید. با این وجود هنوز نمی‌توانید فیلم‌نامه را گامی به پیش ببرید مگر چیزی برای گفتن داشته باشید. معنیِ داستان‌تان چیست؟ واقعاً درباره چیست؟ باید جواب این سوال‌ها را بدانید و آن‌ها را در تک‌تک صفحات مدنظر قرار دهید.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از سینما تئاتر مای استیج تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید. اگر دوست دارید فیلنامه تان موفق باشد و یک فیلنامه نویس مشهور شوید به نکات بالا حتما توجه کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.