ویژگی های یک فیلمنامه نویس خوب

0

یک فیلمنامه نویس خوب برای موفقیت در کارش باید ویژگیهای زیادی داشته باشد تا بتواند یک فیلم نامه خوب را تحویل دهد. به عنوان مثال باید صبر داشته باشد و قدرت تخیلشم هم قوی باشد. همچنین باید دل داشته باشد و هر جا که حس کرد مشکلی وجود دارد به پاره کردن برگه دست و دلباز باشد. در این بخش از سینماتئاتر مای استیج برخی از ویژگیهای یک فیلمنامه نویس خوب را تقدیمتان میکنیم.

ویژگی های یک فیلمنامه نویس خوب
ویژگی های یک فیلمنامه نویس خوب

ویژگی های یک فیلمنامه نویس خوب چیست ؟

به گزارش سینما تئاتر مای استیج ورود به سینما اینقدرام راحت نیستش . دور سینمای ما یه حصار بلند هست ، چون ظرفیت محدوده ، پس فقط کسایی می تونن وارد بشن که یا حصار رو بشکنن یا ازش بالا برن . پس باید مهارتتونو خیلی خیلی بالا ببرین و صبر داشته باشین.

سینما دیگه پارتی بازی و اینا نداره . البته بودن ادمای بی استعدادی که با پارتی رفتن. اما نبودن ادمای واقعا با استعدادی که تلاش کردن و نرفته باشن. راه ورود به سینمای ما فقط رابطه یا  شانس نیست ، الان فضا خیلی بهتر و بازتره ، حداقل برای شناسوندن استعدادتون خیلی زمینه هست . مثلا همین جشنواره ها…

فطق کافیه استغدادتونو کشف کنین و تلاشم بکنین. وقنی هم یه بار شکست خوردین سریع پشیمون نشین و برین یه گوشه بشینین . اگه واقعا با استعداد باشید حتما می تونید توی سینمای حرفه ای یه جایی واسه خودتون پیدا کنید. از این بابت نگرانی نداشته باشید .

نکته دیگه اینکه اگه نمی خواید به صورت حرفه ای کار کنید و هدفتون اینه که واسه تفریح و  دل خودتون فیلم بسازید هیچ مشکلی نخواهید داشت ، اتفاقا میتونید خلاقیت های خودتون رو هم افزایش بدید ولی اگه هدفتون اینه که تا آخر خط برید ؛ سعی کنید نوع نگاه و تفکرتون رو به کلی تغییر بدین ، با سیستم فعلی نمی تونیم به جایی برسیم ، با گذشت زمان نه تنها عقب موندگی هامون جبران نمیشه بلکه شکاف بیشتری هم بین سینمای ما و سینمای جهان ایجاد میشه . بهتره دنبال احیای دوباره ی سینما باشیم تا وصله و پینه زدن .

بیشتر بدانید : فیلمنامه چیست و کتاب‌ شناسی فیلمنامه‌

یکی از راههای ورود به سینما فیلمنامه نویسی هستش. حالا به نظر شما یه فیلمنامه نویس خوب باید چه ویژگیهایی داشته باشه . ما در این جا به این سوال پاسخ میدیم.

سایر ویژگیهای یک فیلمنامه نویس خوب

۱- از ویژگیهای یک فیلمنامه نویس خوب باید به صبر و حوصله زیاد اشاره کرد. شما باید بتونید ساعت ها روی صندلی بشینید و بنویسید و بنویسید و بنویسید.

 ۲- همچنین باید از پاره کردن برگه هاتون نترسین . باید بتونید چیزایی رو که می نویسید پاره کنید و دور بندازید .

۳- شاید یکی از مهمترین ویژگیهای یک فیلمنامه نویس خوب انتقاد پذیری کامل باشه . باید بتونید خودتون رو نقد کنید و از کار خودتون دفاع نکنید .

۴- معلومات عمومی بالا به نوعی یک پیش نیازه و باید تا میتونین در زمینه فیلمنامه نویسی مطالعه داشته باشین.

۵- از دیگر خصوصیات یک فیلمنامه نویس خوب ، تحقیق و  مطالعه و در جست و جوی سوژه رفتن هستش.

۶ – خلاقیت بالا ، تخیل بسیار قوی و داشتن دید هنری رو برای فیلمنامه نویسی هرگز فراموش نکنید.

۷- رابطه نزدیک با مردم و اشراف بر اوضاع عمومی جامعه

۸- در مورد تخیل این مورد رو هم اضافه می کنم ، که منظور از تخیل این نیست که شما بری توی هپروت و با موجودات فضایی صحبت کنی . شما باید یه قوه تخیل نرمال داشته باشی .

منظور از تخیل تو کار ما اینه که بتونی خودت رو در موقعیت های واقعی قرار بدی ، در حالی که خودت واقعا اونهارو تجربه نکردی . یعنی اگه قراره در مورد یه معتاد بنویسی باید بتونی خودت رو جای اون بزاری ، دنیا رو از زاویه نگاه اون ببینی ، در جایگاه اون تحقیر بشی ، طرد بشی ، و توی لجن فرو بری . هرچند در جریان کار تحقیق می تونید به پرورش تخیل خودتون کمک کنید .

۹- اخلاق و تواضع شاید جزو مهمترین ویژگیهای یک فیلنامه نویس موفق باشه . خواهشم از شما اینه ، به عنوان کسی که داره یه چیزی به شما یاد میده یا حداقل کسی که داره تجربیات خودش رو برای شما بازگو میکنه ، اگه میخواید وارد این کار بشید اخلاق و تواضع رو هیچ وقت فراموش نکنید .

۱۰-خود بزرگ بینی در فیلمنامه نویسی شما رو به زمین میزنه و به هیچ جا نخواهید رسید. اصلا مغرور نشید و انتقاد پذیر باشید و حسادت هم نکنین . کشنده ترین سم توی کارهای هنری ، مخصوصا سینما خود بزرگ بینی هستش . توی هر مرتبه ای که باشید ، اگه غرور و خود بزرگ بینی بیاد سراغتون نمیزاره چیزی بشید یعنی تو عالم هنر اصل بر اینه که منیت خودتون رو بزارید کنار . برید به سمت یاد گرفتن و از تجربیات هرکسی استفاده کنید .

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از سینما تئاتر مای استیج در اختیارتون گذاشتیم بهره کافی رو برده باشید و بتونین به زودی زود به یه فیلمنامه نویس عالی تبدیل بشین.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

خرید بک لینک خرید رپورتاژ هتل آپارتمان مشهد انجمن تفریحی نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری