بیوگرافی حمیده خیر آبادی مادر سینما

0

حمیده خیر ابادی یکی از بازیگران قدیمی ایرانی است که به مادر سینمای ایران مشهور است. در این قسمت از سینما تئاتر مای استیج درباره او صحبت میکنیم.

بیوگرافی حمیده خیرآبادی

حمیده خیرآبادی بازیگر مشهور ایرانی است که در سینما و تئاتر فعالیت میکرد. جالب است بدانید این بازیگر قدیمی در بیش از ۲۰۰ فیلم و ۲۰ سریال بازی کرده است. در ایران اغلب به او نادره و مادر سینمای ایران گفته می شود.

بیوگرافی حمیده خیرآبادی

به گزارش سینما تئاتر مای استیج حمیده خیرآبادی در ۳۰ آذر ۱۳۰۳ در رشت، مرکز استان گیلان چشم به جهان گشود. او در سن ۱۳ سالگی ازدواج کرده و در اواسط دهه‌ ۱۹۵۰ از همسرش جدا شد و با دخترش زندگی میکرد.

او بعد از ازدواج دیپلومش را میگیرد.

شاید بدانید که فرزند او ثریا قاسمی است که در سال ۱۳۱۸ به دنیا آمد. حمیده خیرآبادی کار خود را با بازی در تئاتر در سال ۱۳۲۶ شروع میکند و در سال ۱۳۳۲ با فیلم ” میهن‌پرست ” به سینما رفت.

 بیشتر بدانید : مختصری از زندگینامه ترانه علیدوستی

علی حاتمی، داریوش مهرجویی، مسعود کیمیایی، محسن مخملباف، سیروس الوند، سیروس مقدم و تهمینه میلانی از فیلمسازانی بودند که حمیده خیر ابادی با انها بازی کرده است.

حمیده خیرآبادی سه بار نامزد دریافت جایزه‌ی سیمرغ بلورین شد.

حمیده خیرآبادی در مجموعه‌های تلویزیونی چون پدرسالار، تلخ و شیرین، خانه سبز، سمندون و همه‌ی فرزندان من بازی کرده است.

بیوگرافی حمیده خیرآبادی

پرواز مادر از نگاه ثریا قاسمی دختر حمیده خیر ابادی نقل مستقیم

در مورد مراسم خاکسپاری مادرم، بعضی ها انتقاد کردند. من همان موقع یک مقاله نوشتم در مجله فیلم و در این مورد توضیح دادم و حالا مختصرا می گویم. این طور برگزار کردم چون دوست نداشتم تابوت و جنازه ایشان در ازدحام و شلوغی غیرقابل تصور و غیرمنتظره و نامنظم گم شود. من هرگز در مراسم های خاکسپاری شرکت نمی کنم، اما شنیدم که می گویند از این اتفاقات برای کسانی که آنها را بردند دور تالار وحدت چرخاندند، افتاده بود.

من دوست نداشتم ایشان ملعبه این مسائل شوند. ملعبه اینکه آدم ها می آیند فقط برای اینکه کنار ما عکس بگیرند، در زمانی که ما سوگواریم. من می دانستم اینجور برنامه ها مسائل پیچیده، بی برنامه و غیرقابل کنترل دارند و دوست نداشتم این اتفاق برای مادر بیفتد. من دوست داشتم عزیزم را در سلامت و آرامش کامل در قبری که خیلی سال پیش خریداری کرده بود، به خاک بسپارم.

فیلم‌های حمیده خیرآبادی

توکیو بدون توقف

روز واقعه

کلاه قرمزی و پسرخاله

راز گل سرخ

مریم و می تیل

گرگ‌های گرسنه

بچه‌های طلاق

شب بیست و نهم

اجاره‌نشین‌ها

و…

بیوگرافی حمیده خیرآبادی

درگذشت حمیده خیرآبادی

به گزارش سینما تئاتر مای استیج خانم حمیده خیرآبادی در تاریخ  ۳۱ فروردین ۱۳۸۹ در منزلش در تهران به دلیل پیری در ۸۶ سالگی درگذشت. او در قطعه‌ی ۶۶ بهشت‌ زهرا خاک کرده اند.

امیدواریم از اطلاعاتی که درباره بیوگرافی حمیده خیرآبادی در سینما تئاتر مای استیج در اختیارتان گذاشتیم بهره کافی را برده باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

خرید بک لینک خرید رپورتاژ هتل آپارتمان مشهد انجمن تفریحی نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری