ترانه علیدوستی مترجم کتاب رویای مادرم

0

به گزارش سینما تئاتر مای استیج کتابی که ترانه علیدوستی ترجمه کرد ، با عنوان رویای مادرم از آلیس مونرو در سال ٩٠ منتشر شد . این کتاب برنده نوبل ادبیات ‌سال ٢٠١٣ در ایران بود که نام مترجم آن به‌سرعت خبرساز گشت.

ترانه علیدوستی و ترجمه کتاب رویای مادرم از آلیس مونرو
ترانه علیدوستی و ترجمه کتاب رویای مادرم از آلیس مونرو

ترانه علیدوستی و ترجمه کتاب رویای مادرم از آلیس مونرو

به گزارش سینما تئاتر مای استیج طبق اطلاعات بدست امده ترانه علیدوستی این کتاب را از سوی نشر مرکز چاپ کرده بود. به فاصله کوتاهی بعد از آن نیز نامزد جایزه «کتاب فصل» وزارت ارشاد گشت.

ولی خب باید بدانید که در آن زمان دولت دست به هر کاری زد تا بلکه جوایز سراسر دولتی خود را رسانه‌ای کند. به همین دلیل جایزه تعلق گرفت به خانم ترانه علیدوستی تا فردای آن روز رسانه‌ها به این بپردازند که خانم بازیگر جایزه «کتاب فصل» را گرفته است.

ولی خب مساله ای که گفتیم از ارزش ترجمه کتاب ترانه علیدوستی نمی کاهد.

حداقل این ترجمه فارسی روانی دارد و مشخص است که مترجم با رمان و داستان آشنایی دارد.

بیشتر بدانید : مختصری از زندگینامه ترانه علیدوستی

البته قبلا هم مژده دقیقی و شقایق قندهاری این نویسنده را در ایران معرفی کرده بودند. ماجرا برمی‌گشت به پیش از اعطای نوبل به مونرو و زمانی که نام این نویسنده به‌عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات اعلام شد، بسیاری از آثارش در ایران با ترجمه‌های مختلف در بازار موجود بود.

ترانه علیدوستی و ترجمه کتاب رویای مادرم از آلیس مونرو
ترانه علیدوستی و ترجمه کتاب رویای مادرم از آلیس مونرو

اکنون ترانه علیدوستی ترجمه دیگری را در دست گرفته از نویسنده‌ای که در ایران چهره‌ای شناخته‌شده ندارد و مترجمی هم قبل از او کتابی از این نویسنده ترجمه نکرده است. عنوان این رمان «تاریخ عشق» است نوشته نیکول کراوس، نویسنده آمریکایی که به‌زودی از سوی نشر مرکز چاپ خواهد شد. داستان این رمان درباره نویسنده‌ای ناکام است و آواره جنگ و دختر جوانی که سرپرستی مادر بیوه خود را به عهده دارد.

عناوین پیشنهادی :

خهب مسلما اگر کتابی را ترانه علیدوستی ترجمه کند حتی اگر متن و ترجمه کتاب هم خوب نباشد باز هم شهرت زیادی پیدا میکند . ناشران ممکن است از این موضوع سوء استفاده کنند.

امیدواریم از خبرهایی که در این بخش از سینما تئاتر مای استیج تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.