تاریخچه سینمای آماتور در ایران و عکسها

0
 تاریخچه سینمای آماتور در ایران موضوع این بخش از سینما تئاتر مای استیج است. امیدواریم از اطلاعاتی که در اختیارتان میگذاریم بهره کافی را ببرید. با ما همراه باشید.

تاریخچه سینمای آماتور در ایران

به گزارش سینما تئاتر مای استیج حدودا در نیمه دوم دهه ۱۳۴۰ هجری شمسی  استفاده از دوربین های ۸ میلیمتری در ایران رواج یافت . در نتیجه بسیاری علاقمند فیلمسازی آماتور شده بودند.

یکی از این افراد سپنتا بود که سالها از فیلمسازی حرفه‏ ای دور بود. ولی خب طبق بررسی های بدست امده حرکت اصلی در ۱۳۴۸  توسط گروهی از فیلمسازان جوان روشن فکر انجام گردید. این گروه را سینمای آزاد نامیدند و بنیانگذار ان بصیر نصیبی بود.

سینمای آماتور در ایران

پس از ان سینمای آزاد به سرعت پیشرفت کرد.

همچنین در تاریخچه سینمای آماتور در ایران سینمای آزاد از اوایل دهه ۱۳۵۰ هجری شمسی با حمایت غفاری و رهنما تحت پوشش دولتی سازمان رادیو تلویزیون ملی قرار گرفت.

و پس از ان کم کم فیلمسازی اماتوری به اغلب شهرستانها گسترش یافت و چندین جشنواره داخلی و جهانی فیلم های ۸ میلیمتری برگزار گردید.

ادامه تاریخچه سینمای آماتور در ایران

گروه های دیگری نیز کم کم فعالیت خود را اغاز کردند. از جمله گروهی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و گروهی در وزارت فرهنگ و هنر.

گروه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از سال ۱۳۵۱ ش شروع به فیلمسازی توسط کودکان و نوجوانان کرد.

به گزارش سینما تئاتر مای استیج گروه فرهنگ و هنر هم از ۱۳۵۲ ش زیر نظر بیژن مهاجر اصفهانی شروع به فعالیت نمود و «سینمای جوان ایران» نامیده شد به فیلمسازی آماتوری جوانان.

بخوانید : معنی تراژدی چیست و انواع تراژدی

پس از ان در ۱۳۵۲ ش سازمان رادیو و تلویزیون ملی تشویق شد تا نخستین جشنواره فیلم جوانان منطقه آسیا را در شیراز برگزار نماید.

فعالیت دهه سال سینمای آماتور زمینه‏ای فراهم آورد تا بعضی از فیلمسازان آن در سینمای پس از انقلاب به فیلمسازی حرفه ‏ای مشغول شوند.

امیدواریم از مختصر اطلاعاتی که درباره سینمای آماتور در ایران در اختیارتان گذاشتیم بهره کافی را برده باشید .

عناوین پیشنهادی :

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

خرید بک لینک خرید رپورتاژ هتل آپارتمان مشهد انجمن تفریحی نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری