دیدگاههای مختلف درباره تیتراژ چیست ؟

0

تیتراژ یک فرم نمایشی تجمسی در شروع و پایان هر فیلمی است. دیدگاههای مختلفی درباره اینکه تیتراز چیست وجود دارد. در این بخش از سینما تئاتر مای استیج اطلاعاتی را درباره تیتراژ ودیدگاههای مختلف درباره آن در اختیارتان می گذاریم.

تیتراژ چیست ؟

به گزارش سینما تئاتر مای استیج ، تیتراژ ، یک واژه فرانسوی است و به یک فرم نمایشی- تجسمی میگویند که در شروع و پایان فیلم‌ ها قرار می‌ گیرد. در یک تیتراژ حضور سه عنصر گرافیک ،حرکت و صدا با محوریت موضوع خاص ضروریست. حرکت و صدا مربوط به جنبه‌ نمایشی تیتراژ و طراحی گرافیک، شرط لازم تجسمی بودن تیتراژ می باشد.

تیتراژ چیست
تیتراژ چیست

دیدگاههای مختلف درباره تیتراژ

دیدگاه‌های متفاوتی درباره اینکه تیتراژ چیست شنیده شده است.

دیدگاه اول ، آن را فقط شناسنامه فیلم یا برنامه می‌ داند.

دیدگاه دوم ، تیتراژ را زنگ اعلام شروع فیلم در نظر می‌گیرد .

دیدگاه سوم ، تیتراژ را فرصتی برای فضاسازی ذهنی تماشاگر تلقی می‌کند.

دیدگاه اول معتقدند فیلم هم مثل هر اثر دیگری ، یک شناسنامه‌ دارد که همه ی عوامل تولید را معرفی می‌کند و این اطلاع‌ رسانی را تیتراژ انجام می دهد. تماشاگر فیلم حق دارد بداند سناریست، کارگردان، فیلمبردار و… فیلمی که می بیند، چه کسانی هستند. گاهی هم نوع برداشتی که از سکانس‌ های مختلف فیلم دارند، متاثر از پیش‌زمینه‌ ای است که از این افراد و عوامل در ذهن دارند. پس باید همه افرادی که در تولید فنی و هنری فیلم یا برنامه نقشی دارند، در بخش تیتراژ به بیبننده معرفی شوند.

بیشتر بدانید : تراژدی های معروف قرن بیستم

دیدگاه دوم با تاکید بر این‌که تیتراژ، زنگ اعلام شروع فیلم است، می‌خواهد فرصتی در اختیار تماشاگر و بیننده قرار دهد تا آماده دیدن فیلم شود. در این جا منظور از تیتراژ این است که میخواهد به بیبنده اگاهی دهد فیلم شروع شده و او را جذب کند.

دیدگاه سوم نیز با در نظر داشتن این‌ که یک فرم نمایشی است، بنابراین فضاسازی نمایشی داستان و پرداخت سینمایی یا تلویزیونی آن را هدف قرار می‌دهد. به این معنا، تماشاگر فیلم می‌خواهد بداند با چه ژانری از سینما روبه‌روست؟

در هر حال تعریف کلی تیتراز یک شروع برای فیلم است که باید به صورت نمایشی تجمسی باشد و در ان همه کسانی که دست در دست هم دادند تا فیلم را تولید کنند معرفی می شوند.

امیدواریم از این بخش از سینما تئاتر مای استیج بهره کافی را برده باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

خرید بک لینک خرید رپورتاژ هتل آپارتمان مشهد انجمن تفریحی نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری